TÜİK, gençlerin yüzde 54’ü mutlu dedi; gençler itiraz etti: Hiç mutlu değilim, geçinemiyorum

Ankara’da gençler, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 17 Mayıs Cuma günü açıkladığı ve 18-24 yaş aralığındaki gençlerin yüzde 54’ünün mutlu olduğunun belirtildiği “İstatistiklerle Gençlik 2023” raporuna tepki gösterdi. 18 yaşındaki bir genç, “Hiç mutlu değilim. Son 4 senedir geçinemiyorum. Hem kendim kazanıyorum hem de ailemden alıyorum ama yine de yetmiyor. Geçinilmez bu ülkede. Yurt dışı şart” dedi. Arda Kadiroğlu ise “Ben Türk genci olarak TÜİK verilerine güvenmiyorum. TÜİK verileri bence kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Yüzde 54 kesinlikle abartılı. Gençlerin yarısından fazlası kesinlikle mutlu olamaz. Çünkü enflasyon çok etkili bugünlerde. Halkımızın yüzde 54’ünden fazlası kesinlikle refah içinde değil” ifadelerini kullandı. 

ANKA’dan Zeynep Bozuklu’nun haberine göre; TÜİK, 17 Mayıs’ta “İstatistiklerle Gençlik 2023” verilerini açıkladı. Verilerin “Yaşam Memnuniyeti Anketi” sonuçlarına göre, 2023’te 18-24 yaş arasındaki gençlerin yüzde 54’ünün mutlu olduğu belirtildi. Ancak gençlere göre, TÜİK rakamları gerçeği yansıtmıyor, ekonomik kriz nedeniyle gençler mutsuz olduğunu ifade ediyor. 

19 yaşındaki yaşındaki Arda Kadiroğlu, şöyle konuştu:

“Ben Türk genci olarak TÜİK verilerine güvenmiyorum. TÜİK verileri bence kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Yüzde 54 kesinlikle abartılı. Gençlerin yarısından fazlası kesinlikle mutlu olamaz. Çünkü enflasyon çok etkili bugünlerde. Halkımızın yüzde 54’ünden fazlası kesinlikle refah içinde değil. Sıkıntı sadece enflasyondan değil, gelecek kaygısından da kaynaklanıyor. Avrupalı gençlere kıyasla mutlu olmak için daha çok çabalıyoruz. Açıkçası onlara kıyasla daha az mutluyuz.”

“Yurt dışı şart”

18 yaşındaki bir genç, “Hiç mutlu değilim. Son 4 senedir geçinemiyorum. Hem kendim kazanıyorum hem de ailemden alıyorum ama yine de yetmiyor. Geçinilmez bu ülkede. Yurt dışı şart” ifadelerini kullandı.

“Mutlu değilim”

24 yaşındaki Tuğberk Yılmaz, “Pek mutlu değilim. Bir ev almak için ömrümün sonuna kadar çalışmam lazım. İnsanlar da bu devirde daha kötüler. 20 yıl önce bir yere gidip tatil yapmak istediğinizde yapabiliyordunuz. Şu anda herhangi bir gencin böyle yapması mümkün değil” dedi.

“Burs alıyoruz fakat rakamlar çok düşük”

19 yaşındaki öğrenci Muhammet Kaan Yıldırım, “Bu oranın doğru olduğunu düşünmüyorum. Aldığımız kredi bursları oluyor ama onlar da çok düşük rakamlar. Böyle şeylerin düzenlenmesi gerek” diye konuştu. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x